Franciszek do młodych w Tallinie

Wielu młodych obecność Kościoła irytuje, bo nie czują się w nim słuchani. Ale ja chcę wam dziś tutaj powiedzieć, że jeśli płaczecie, to my chcemy z wami płakać – to słowa z przemówienia Franciszka do młodych zgromadzonych w luterańskim kościele Karola w Tallinie.

Przemówienie Franciszka do władz Estonii

Tallin to najdalej na północ wysunięta stolica, którą odwiedzam – powiedział Franciszek rozpoczynając przemówienie do władz Estonii w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w tym mieście.

Franciszek już w Tallinie. Rozpoczyna się wizyta w Estonii

Punktualnie o 8:45 papieski samolot z Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Tallinie – stolicy Estonii. Rozpoczyna się jednodniowa wizyta apostolska papieża w tym kraju.

Ukraiński Kościół prawosławny będzie niezależny od Moskwy

Ukraina niebawem otrzyma autokefalię, gdyż ma do tego prawo – taką decyzję podjął i ją oznajmił 23 września patriarcha konstantynopolski Bartłomiej na zakończenie liturgii w cerkwi św. Focjusza w Stambule.

Zakończyła się wizyta Franciszka na Łotwie

Trzeci dzień pielgrzymki papieskiej do krajów bałtyckich Franciszek spędził w stolicy Łotwy – Rydze i narodowym sanktuarium maryjnym w Agłonie. Papież spotkał się z władzami Łotwy, a w katedrze luterańskiej wziął udział w spotkaniu ekumenicznym z przedstawicielami 10 Kościołów. Po południu udał się do narodowego sanktuarium w Agłonie, gdzie czczona jest Matka Boża.

Przemówienie Franciszka na spotkaniu ekumenicznym w Rydze

„Niech nie przestaje brzmieć pośród nas muzyka Ewangelii! Niech nie przestaje rozbrzmiewać to, co pozwala naszemu sercu, by nadal marzyło i dążyło do pełnego życia, do którego Pan powołuje nas wszystkich: bycia Jego uczniami-misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy” – zaapelował papież Franciszek podczas spotkania ekumenicznego w katedra ewangelicko-augsburska w Rydze.

Łotwa przywitała papieża

W ramach swojej pielgrzymki do krajów bałtyckich Franciszek na Łotwie odwiedzi Rygę i Agłonę. Hasłem pobytu papieża na Łotwie są słowa: „Monstra te esse Matrem” – „Okaż się nam matką”. Nawiązują one do patronki Łotwy – Matki Bożej z Agłony, a także zawierzenia przez papieża Innocentego III Estonii i Inflant Marii Dziewicy na Soborze Laterańskim IV w 1215 r.

Franciszek przybył na Łotwę

O godz. 8.20 czasu lokalnego (7.20 godzin w Polsce) samolot łotewskich linii lotniczych Air Baltic z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na lotnisku międzynarodowym w Rydze, na Łotwie.

„Niech Litwa będzie światłem nadziei”. Papież modlił się przed Muzeum Walki z Okupacją i o Wolność

„Panie, niech Litwa będzie światłem nadziei. Niech będzie ziemią pracowitej pamięci, która ponawia zaangażowanie w walce przeciwko wszelkiej niesprawiedliwości” – modlił się Franciszek przed byłą katownią sowieckiej KGB w Wilnie, gdzie torturowani i mordowani byli litewscy patrioci a także duchowni Kościoła na Litwie. Obecnie mieści się tam Muzeum Walki z Okupacją i o Wolność.

Franciszek na „Anioł Pański”: prośmy, byśmy umieli służyć maluczkim

Do modlitwy o dar służby ostatnim i wykluczonym, mniejszościom, aby oddalić „możliwość unicestwienia drugiego, tworzenia gett, dalszego odrzucania tych, którzy nas irytują i zakłócają nasze wygody” – zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w parku Santakos w Kownie. Przypomniał także 75 rocznicę zagłady wileńskiego getta