„Jestem pewien, że doświadczymy renesansu marksizmu”. Pesymistyczne przewidywania kard. Marxa

Kard. Reinhard Marx przestrzegł przed odrodzeniem marksizmu • Wywiad z przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemiec ukazał się w "Welt am Sonntag" • Kard. Marx: "Jan Paweł II powiedział w 1991 roku: `Jeśli kapitalizm nie rozwiąże kwestii sprawiedliwości, wtedy stare ideologie powrócą`. To się dzisiaj sprawdza"

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, kard. Reinhard Marx przewiduje odrodzenie marksizmu i popiera poskromienie globalnego kapitalizmu. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Welt am Sonntag“ arcybiskup Monachium i Fryzyngi powiedział: „Jestem pewien, że doświadczymy renesansu marksizmu. Marks miał rację w niektórych obszarach swojej analizy, takich jak to, co powiedział o akumulacji kapitału i towarowym charakterze pracy”.

Zdaniem niemieckiego purpurata kapitalizm w ostatnich dziesięcioleciach przyniósł wiele negatywnych konsekwencji i doprowadził do ogromnego poczucia goryczy. „Uwolniliśmy te procesy, zwłaszcza po zmianie w 1989 roku. Jan Paweł II powiedział w 1991 roku: `Jeśli kapitalizm nie rozwiąże kwestii sprawiedliwości, wtedy stare ideologie powrócą`. To się dzisiaj sprawdza” – powiedział kard. Marx i dodał, że „teraz chodzi o stworzenie porównywalnej globalnej struktury.”

Kardynał podkreślił, że pilnie jest wdrożenie idei społecznej gospodarki rynkowej na całym świecie. Niemcy wprowadziły społeczną gospodarkę rynkową po 1945 roku i odniosły wielkie sukcesy społeczne. „Teraz chodzi o stworzenie porównywalnych globalnych ram i instytucji, które się na to zgodzą. Potrzebna jest nowa odpowiedzialność na poziomie międzynarodowym. To jest bardzo trudne, ale konieczne. Porozumienie klimatyczne w Paryżu było taką próbą” – powiedział niemiecki purpurat.

Odnosząc się do przyjętej w Niemczech ustawy wprowadzającej do prawa cywilnego „małżeństwo dla wszystkich” przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec zaznaczył, że państwo nie może tak po prostu przedefiniować małżeństwa. „Małżeństwo powinno być związkiem mężczyzny i kobiety” – powiedział kard. Marx i przypomniał, że jest to związek, który ma na celu przekazywanie życia. „Do tej pory Federalny Trybunał Konstytucyjny zawsze widział to w ten sposób” – powiedział niemiecki purpurat.

Jego zdaniem w wypadku innego rozumienia małżeństwa dziecko staje się przedmiotem, co uwłacza jego ludzkiej godności. „Małżeństwo jest starsze niż państwo i w pewnym sensie stanowi warunek istnienia państwa” – dodał kard. Marks. Podkreślił, że nie oznacza to dyskryminacji związków cywilnych.

W kontekście debaty na temat macierzyństwa zastępczego, darowania komórek jajowych i rodzicielstwa kardynał ostrzegł przed „uprzedmiotawianiem dziecka w takich dyskusjach i roszczeniem sobie praw do niego”. Zwrócił uwagę, że na pewno będą podejmowane różne sposoby i środki do realizacji tego rzekomego prawa. „Dziecko staje się przedmiotem a to narusza ludzką godność” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu.

KAI