Marsze dla życia i rodziny w niedzielę w całej Polsce

"Polska rodziną silna" - pod tym hasłem przechodzą w niedzielę oraz przechodziły w sobotę Marsze dla Życia i Rodziny w 60 miastach Polski. Największy z nich ruszył w południe 10 czerwca w Warszawie.

W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, Marszom dla Życia i Rodziny będzie towarzyszyć hasło „Polska rodziną silna!”. Tylko w tym roku przeszło ich w sumie 160 w całej Polsce, z kulminacją w niedzielę 10 czerwca. Jak przekonuje organizator pochodów czyli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, uczestnicy wyrażali wdzięczność poprzednim pokoleniom Polaków za przechowanie i przekazanie wiary, polskiej kultury i tradycji. Wyrażali jednocześnie oczekiwanie wobec władz publicznych, że będą budować przyszłość kraju na prawie do życia każdego człowieka, w tym nienarodzonego oraz prawach rodziny. Domagali się od rządzących uchwalenia prawa chroniącego życie nienarodzonych oraz wypowiedzenia tzw. Konwencji Stambulskiej, uderzającej w rodzinę.

Warszawskiemu marszowi towarzyszyła w tym roku zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach k. Konstancina. „Pragniemy w bardzo konkretny sposób udzielić wsparcia tym kobietom, które będąc często w niezwykle trudnej sytuacji życiowej przyjmują na świat dzieci” – mówiła Marta Ogonowska-Polkowska z CZiR. „Fundusze będą zbierane na „wyprawki” dla mam – podopiecznych domu, które podejmują trud samodzielnej opieki nad swoimi dziećmi. W zeszłym roku dzięki hojności uczestników Marszu za zebrane pieniądze udało się kupić lodówkę, pralkę, dywany, odkurzacz i materace” – powiedziała.

Chociaż finał zbiórki odbył się w czasie Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie, pieniądze dla DSM w Chyliczkach będzie można wpłacać już wcześniej przelewem na specjalne konto bankowe. Zbiórka funduszy podczas Marszu w Warszawie nie jest jedyną tego typu akcją pomocową prowadzoną podczas Marszów. Również w wielu innych miastach całego kraju będą podejmowane podobne działania wspierające konkretne inicjatywy i placówki służące życiu i rodzinie.

ad/Stacja7