Znów będzie otwarta bazylika w L’Aquili. Po 8 latach odbudowano ją po trzęsieniu ziemi w Abruzji

20 grudnia symbolicznie zakończono odbudowę i otwarto zabytkową świątynię w obecności biskupa i włoskiego ministra kultury ♦ Od Bożego Narodzenia będzie na nowo otwarta ♦ Do bazyliki powrócą też doczesne szczątki św. Celestyna V

W ponad osiem lat od tragicznego trzęsienia ziemi, które w kwietniu 2009 roku nawiedziło Abruzję w środkowych Włoszech, poważnie uszkadzając bazylikę Santa Maria di Collemaggio w stolicy tego regionu – L’Aquili, będzie ona znów czynna, począwszy od najbliższego Bożego Narodzenia. 20 grudnia w południe symbolicznie zakończono odbudowę i otwarto zabytkową świątynię w obecności miejscowego ordynariusza, arcybiskupa Giuseppe Petrocchiego i włoskiego ministra kultury Dario Franceschiniego.

Do bazyliki powrócą też doczesne szczątki świętego Celestyna V – papieża od 5 lipca do 13 grudnia 1294, z którego osobą związana jest tradycja odpustu zupełnego dla każdego, kto 28 września przekroczy próg tego kościoła. Był on również tym biskupem Rzymu, który jako ostatni przed Benedyktem XVI w lutym 2013, ustąpił ze swego urzędu.

KAI